Dominika Widła

    Dominika Widła

    Zapytaj eksperta

    13.03.2017

    Objęcie udziałów lub akcji o wartości rynkowej wyższej niż wysokość wkładu gotówkowego

    Udziały (akcje) objęte za gotówkę

     

    Często zdarza się, że udziały lub akcje spółek kapitałowych obejmowane są za wkład gotówkowy. W klasycznej sytuacji wartość nominalna, otrzymywanych przez wnoszącego wkład, udziałów lub akcji równa jest ich wartości rynkowej. Czynność ta jest więc neutralna podatkowo, w szczególności nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania.

     

    A co w sytuacji kiedy obejmowane za gotówkę udziały posiadają wyższą realną wartość niż wkład wspólnika?

     

    Objęcie udziałów (akcji) po cenie niższej niż ich wartość rynkowa

     

    Według Nas - doradców z Kancelarii PragmatIQ w sytuacji, w której udziały (akcje) obejmowane są po cenie niższej niż ich wartość rynkowa występuje w odpowiedniej wysokości nadwyżka. Nie stanowi ona jednak realnego przysporzenia po stronie wnoszącego wkład gotówkowy. Jest ona hipotetyczną wartością, która staje się rzeczywistym przysporzeniem dopiero w momencie sprzedaży tych udziałów (akcji).

     

    Powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów (akcji)

     

    Organy podatkowe nie zgadzają się jednak z takim poglądem i wydają niekorzystne dla podatników interpretacje indywidualne, którzy swoich racji muszą dochodzić w sądach. Stoją oni bowiem na stanowisku, że w opisywanej sytuacji powstaje przychód do opodatkowania i to już w momencie objęcia tych udziałów (akcji). Nadwyżka pomiędzy wartością rynkową a nominalną wydanych udziałów (akcji) jest według organu faktycznym przysporzeniem podatnika i stanowi przychód z innych źródeł.

     

    Warto zauważyć, że taki tok interpretacji przepisów podatkowych doprowadza do podwójnego opodatkowania: na etapie objęcia udziałów (akcji) oraz w przypadku ich sprzedaży.

     

    Brak przychodu na moment objęcia udziałów (akcji)

     

    Po otrzymaniu podobnej, nieprzychylnej interpretacji indywidualnej dla jednego z Naszych klientów, odnieśliśmy sukces w WSA (wyrok prawomocny, sygn. I SA/Po 904/16). Sąd zgodził się z reprezentowaną przez PragmatIQ wykładnią.

     

    Za brakiem powstania przychodu przemawia przede wszystkim treść art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT wskazująca na moment określenia wydatków i kwalifikacji ich jako KUP dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji), a także zmienna wartość ceny rynkowej (zgodnie z przyjętą przez organ interpretacją mogłaby się ona przyczynić nawet do powstania uprzednio opodatkowanej straty w momencie sprzedaży).

     

    Planujesz objęcie udziałów lub akcji o wartości niższej niż rynkowa? A może otrzymałeś już nieprzychylną dla Ciebie interpretację indywidualną? Nic straconego! Odezwij się do Nas!

     

     

    Dominika Widła

    Powrót

    Tagi doradztwo podatkowe spory podatkowe

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    Tel. 61 8 618 000

    Tel. 22 21 28 340

    kancelaria@pragmatiq.pl

    Zobacz także

    Podatki

    Limit płatności gotówkowych między przedsiębiorcami – zmiany od początku 2017 roku

    Spółki

    Koniec sporu o przychód za aport z agio

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    tel.: 61 8 618 000

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail

    Popularne tematy

    Newsletter

    • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
    • bez spamu
    • raz w miesiącu
    Tagi doradztwo podatkowe spory podatkowe